Η υπογονιμότητα χαρακτηρίζει την κατάσταση στην οποία το σεξουαλικά ενεργό ζευγάρι, που δεν λαμβάνει προφυλάξεις αντισύλληψης, δεν μπορεί να επιτύχει τεκνοποίηση μετά από ένα χρόνο προσπαθειών.
Η υπογονιμότητα αφορά και τον άνδρα και την γυναίκα. Στον άνδρα σε ποσοστό που αγγίζει το 50% αναγνωρίζεται κάποιος παράγοντας υπογονιμότητας σε συνδυασμό με διαταραχές στο σπερμοδιάγραμμα.
Στο 25% των ανδρών με παθολογικό σπερμοδιάγραμμα αιτία υπογονιμότητας αποτελεί η κιρσοκήλη.
![couple](https://www.robotics-urology.gr/wp-content/uploads/2016/07/couple.jpg)